Liečebné, wellness a relax pobyty
+421 54 474 47 74

Červený KláštorMinerálna voda vyviera na povrch zeme v dnešnej obci Červený Kláštor už od nepamäti. Vďaka špecifickému zápachu po sírovodíku, miestni obyvatelia verili, že pochádza z iného, nadprirodzeného sveta a miesto, kde sa voda a plyny dostávali na povrch, nazvali "jama smrti". Vodu pre jej zápach pomenovali "Smerdžonka", čo znamená smradľavá voda.

Z historických zdrojov je známe, že začiatkom 14. storočia prišli do tohto kúta Slovenska, najskôr mnísi Kartuziáni a po nich Kamaldulovia. Keďže sa členovia týchto rádov venovali pestovaniu a zberu liečivých rastlín, výrobe liekov a liečeniu chorých, začali ako prví túto minerálnu vodu využívať v liečiteľskej praxi. Najslávnejším z nich bol kamaldulský mních, známy pod menom Cyprián, podľa ktorého sa táto oblasť nazýva aj krajom lietajúceho mnícha Cypriána. Začiatkom 19. storočia, začal mlynár z neďalekého mlyna pripravovať pre záujemcov vo svojej stodole vo vaniach teplý kúpeľ z liečivej vody. Neskôr, okolo roku 1820, vznikla pri sírnom prameni kúpeľná osada a v roku 1824 bola postavená prvá kúpeľná budova. V roku 1820 prešli objekty Červeného Kláštora, aj kúpeľné zariadenia z vlastníctva Spišskej župy so sídlom v Levoči, do majetku novozriadeného gréckokatolíckeho biskupstva v Prešove. To nemalo dosť času ani prostriedkov venovať sa objektom kláštora a kúpeľných zariadení. V dôsledku toho, ale aj z iných dôvodov, nastal postupný úpadok kúpeľov v Červenom Kláštore. Kúpeľné zariadenia neboli udržiavané a začali pomaly chátrať s čím súvisela aj klesajúca úroveň poskytovaných kúpeľných služieb. V roku 1887 sa Smerdžonka včlenila medzi oficiálne kúpele vtedajšieho Uhorska. Začiatkom 20. storočia boli kúpele opäť v prevádzke pod vedením Spišskej župy. Ponúkali ubytovanie, stravovanie a samozrejme vaňové kúpele so sírnatou vodou, ktorá mala blahodarné účinky na kožné choroby a reumatizmus. Konali sa tu kultúrno – spoločenské a zábavné podujatia. Smerdžonka v tom čase žila cestovným ruchom.Počas prvej svetovej vojny, boli kúpeľné zariadenia poškodené. S pomocou štátu sa ich podarilo zrekonštruovať a v roku 1928 znovu otvoriť, aby slúžili rovnakému účelu ako pred vojnou. Po druhej svetovej vojne boli kúpele znovu poškodené a začali upadať do zabudnutia. Po tomto období mal areál v okolí liečivého prameňa viacero majiteľov a predovšetkým len lokálny význam. Využívali sa len ubytovacie zariadenia a to najmä na rekreáciu.

V roku 2004 začal súčasný majiteľ areálu s revitalizáciou. V zrekonštruovanej budove pôvodných kúpeľov je dnes reštauračné zariadenie slúžiace verejnosti na stravovanie a príjemné trávenie voľného času, ako aj na organizovanie rôznych rodinných či iných akcií. V roku 2010 bol tunajší prameň vyhlásený za prírodný liečivý zdroj, čo naštartovalo výstavbu nového kúpeľného zariadenia – ,,Domu zdravia“ a znovuobnovenie kúpeľnej tradície v Červenom Kláštore. Moderná história kúpeľníctva v Červenom Kláštore sa začína písať v roku 2012, kedy kúpele otvárajú svoje brány pre širokú verejnosť a začínajú liečiť všetky kožné ochorenia.
V roku 2014 získali Kúpele Červený Kláštor - Smerdžonka aj vďaka čistému ovzdušiu Pienin štatút klimatických kúpeľov.

 

KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR SMERDŽONKA, sú prvé, po vojne obnovené kúpele na Slovensku. Ich história siaha do prvej polovice 19. storočia, kedy ako prvý začal liečivé účinky tunajšej vody využívať miestny mlynár, ktorý pre záujemcov pripravoval teplé vaňové kúpele vo svojej stodole. Krátko nato bola v roku 1824 postavená prvá kúpeľná budova. Odvtedy prešli kúpele viacerými zmenami vlastníkov a rekonštrukciami, hlavne po vojnách, ktoré ich značne poškodili, až kým sa ich brány v 50-tych rokoch nezavreli. V roku 2010 začal nový majiteľ s výstavbou kúpeľného Domu zdravia a už začiatkom roka 2012 sa znovu otvárajú brány kúpeľov v Červenom Kláštore pre širokú verejnosť.

Najväčším bohatstvom a základným kameňom zdravotnej starostlivosti u nás, je jedinečná prírodná liečivá minerálna voda ,,SMERDŽONKA“, ktorá je vďaka svojmu zloženiu bohatému na minerálne látky a sírovodík, predurčená hlavne na liečbu kožných chorôb, ale aj chorôb pohybového aparátu, neurologických chorôb, či ako pitný režim pri poruchách tráviaceho ústrojenstva. Jej liečivé účinky poznali ľudia už oddávna a využívali ju aj mnísi z blízkeho kláštora vo svojej liečiteľskej praxi. Najznámejším z nich bol určite mních Cyprián, podľa ktorého sa táto oblasť nazýva aj krajom lietajúceho mnícha Cypriána.

V roku 2014 získali Kúpele Červený Kláštor - Smerdžonka aj vďaka čistému ovzdušiu Pienin štatút klimatických kúpeľov. Dnes sú kúpele v Červenom Kláštore najmodernejšími kúpeľmi na Slovensku. Svojim klientom ponúkame: ozdravné procedúry naordinované našimi lekármi a vykonávané pod dozorom školeného personálu, ubytovanie vysokého štandardu v apartmánoch alebo dvojlôžkových izbách priamo v Dome zdravia, alebo alternatívne ubytovanie v chatovej osade v areáli kúpeľov, stravovanie v štýlovej reštaurácii, kongresové služby i množstvo kvalitných doplnkových služieb. V prípade záujmu, vytvoríme na mieru voľnočasový program.

 

V areáli Kúpeľov Červený Kláštor - Smerdžonka pribudlo niekoľko športových a oddychovo-relaxačných zón. Tešiť sa môžete na:

 • Detské ihrisko

 • Lanovú pyramídu

 • Bedmintonové ihrisko

 • Miesto pre hru s guličkami a rekreačný petang

 • Veľký šach

 • Ruské kuželky

 • 11 vonkajších strojov na cvičenie (možnosť cvičenia v jednej chvíli pre 21 osôb)

 • Osviežujúci bazén s protiprúdom

 • Niekoľko altánkov, jeden z nich s ohniskom

 • Minifutbalové ihrisko (44 x 24 m)

 • Volejbalové ihrisko

 • Vonkajšiu kneipp terapiu a balančný chodník

 

Kneipp terapia a balančný chodník

Zavítajte do najmenšieho národného parku na Slovensku a okúste čarokrásnu prírodu Pienin. V parku Kúpeľov Červený Kláštor - Smerdžonka si môžu všetci návštevníci vyskúšať unikát v širokom okolí, ktorým je okruh vonkajšej Kneipp terapie s balančným chodníkom. Kneipp terapia je vodoliečebná otužovacia procedúra založená na pôsobení rozdielu tepla a chladu. Pomalé chodenie v studenej vode v kombinácii s vysokým zdvíhaním nôh (ako bocian) spôsobuje dráždenie termoreceptorov chodidla. Terapia pôsobí priaznivo na látkovú výmenu, zlepšuje krvný obeh, tonizuje svaly a prispieva k otužovaniu organizmu. Prechod cez vodu plynule nadväzuje na balančný chodník. Účinok chôdze na boso po rôznych druhoch povrchu spočíva v stimulácii receptorov (nervových zakončení) chodidla a následnej reflexnej reakcii svalov celého tela. Procedúra pozitívne vplýva na udržiavanie kĺbovej stability a balančnej funkcie organizmu.

Voľný čas

Chatová osada Dunajec Village svojou polohou umožňuje turistické vychádzky do okolia a to pešo alebo na bicykli. Turisticky najzaujímavejšou atrakciou je predovšetkým splavovanie na pltiach 9 km dlhého Prielomu Dunajca v úseku z Červeného Kláštora do Lesnice. V blízkosti areálu sa nachádza múzeum Červený kláštor, obce so zachovalou ľudovou architektúrou (Osturňa, Jezersko, Malá Franková). Oblasť Pienin ponúka robiť celodenné výlety do širšieho okolia (Stará Ľubovňa, Vyšné Ružbachy, Vysoké Tatry, Strážky, Kežmarok).

Múzeum Červený Kláštor

Kartuziánsky kláštor z roku 1319 leží v malebnom vyústení Lipníka do prielomu Dunajca v Pieninskom národnom parku. Preslávili ho mená dvoch mníchov z rádu kamaldulov, ktorí vystriedali rehoľu kartuziánov v roku 1711 – a to Romualda Hadbavného, ktorý preložil do slovenčiny Sväté písmo a Frátra Cypriána, ktorý bol uznávaným lekárnikom, bylinkárom a botanikom. Najväčšmi ho preslávilo jeho najvýznamnejšie dielo „Herbár“ z roku 1776, unikátne dielo o liečivých rastlinách. Podľa legendy si zostrojil krídla, na ktorých údajne lietal a do povedomia sa dostal ako „lietajúci mních“ Cyprián. Múzeum približuje históriu i kláštorný život spomínaných rádov a vzácne umelecko-historické pamiatky z Červeného Kláštora, ale aj z celej oblasti severného Spiša.

Pieninský národný park

Na území Pienin bol 17.8.1932 vyhlásený prvý Medzinárodný prírodný park v Európe a tvorili ho Pieniński Park Narodowy a Slovenská prírodná rezervácia v Pieninách. Pieninský národný park (PIENAP) bol zriadený Nariadením Predsedníctva Slovenskej národnej rady dňa 16.1.1967 na rozlohe 2125 ha. Pieniny sú súčasťou bradlového pásma, ktoré sa nachádza na rozhraní vnútorných a vonkajších Karpát. Vyznačujú sa mimoriadne komplikovanou geologickou stavbou, ktorá podmienila vznik atraktívneho reliéfu skalných stien, vežičiek a bradiel rozmanitého tvaru, ktoré spolu s Prielomom Dunajca vytvárajú výrazné krajinné dominanty. Turisticky zaujímavou atrakciou je predovšetkým splavovanie na pltiach 9 km dlhého Prielomu Dunajca v úseku z Červeného Kláštora do Lesnice. Naspäť do Červeného Kláštora je možné ísť pešo a na bicykli po turistickom chodníku popri Dunajci alebo autobusom po ceste z Lesnice do Červeného Kláštora. V bezprostrednej blízkosti národného parku sa nachádza múzeum Červený kláštor, obce so zachovalou ľudovou architektúrou (Osturňa, Jezersko, Malá Franková) a mesto Spišská Stará Ves s možnosťou ubytovania. Z ubytovacích stredísk je možné robiť celodenné výlety do širšieho okolia (Stará Ľubovňa, Vyšné Ružbachy, Vysoké Tatry, Strážky, Kežmarok).

Splav na pltiach

Splav po hraničnej rieke Dunajec na tradičných drevených pltiach cez prírodný kaňon, najväčší v strednej Európe celoeurópskeho významu, má svoju tradíciu od roku 1832. Stal sa prvoradou atrakciou a oddychovou aktivitou návštevníkov tohto regiónu. Dominanciou celej plavby je panoráma Troch Korún na poľskom území. Pozdĺž celého toku rieky, po pravej strane, je vybudovaný náučný turistický chodník pre peších aj pre cyklistov, ktorý sa stáva obľúbenou trasou pri návrate z konca splavu. Dunajec je vhodný aj pre športové lode typov rafty, kanoe a kajaky. Splav na raftových člnoch je vhodný aj pre deti a osoby, ktoré ešte nesedeli v člne, keďže v člne Vás sprevádza inštruktor.

Cyklistika

Prielomom rieky Dunajec k poľskému susedovi – Nenáročná cyklotúra prekrásnou scenériou prielomu rieky Dunajec začína pri Národnej kultúrnej pamiatke múzeu Červený Kláštor je ako stvorená pre rodiny s deťmi. Prvou atrakciou po trase je Jánošíkov skok, kde si môžete na skalách oddýchnuť a pozorovať plte na Dunajci šikovne vedené goralskými junákmi. Cesta prielomom sa šesťkrát zatočí pričom, pričom sleduje tvar meandrov zaklesnutých medzi strmé skalnaté svahy. V oblúku tretieho meandra môžeme obdivovať legendami ovenčené skalné veže Sedem mníchov vysoké takmer 70 m. Onedlho dorazíme k lokalite Poľana a poslednému meandru Dunajca pre vyústením Lesnického potoka. Dominuje mu vysoké štihle bralo Sokolica (747 m) na poľskej strane. Pri Lesnickom potoku pokračujeme doľava po asfaltovej a neskôr ceste zo zamkovej dlažby vstupujeme do poľských klimatických kúpeľov Szczawnica, kde máme možnosť kultúrneho i športového vyžitia. Po ceste naspäť sa zastavíme na občerstvenie na chate Pieniny v obci Lesnica.

Rafting

Ak si chcete splav rieky Dunajec vychutnať aktívnejším spôsobom, potom je pre Vás optimálna alternatíva splavu na raftoch. Na výber máte rôzne trasy a o Vaše bezpečie je plne postarané. Adrenalín, ktorý na trase zažijete bude tým pravým korením Vášho pobytu na Pieninách a Severnom Spiši. Okrem rieky Dunajec môžete splaviť aj hraničnú rieku Poprad na trase medzi Starou Ľubovňou a Starym Saczom v Poľsku.

Tri Koruny

Tri Koruny (982 m n. m.) sú najatraktívnejším vrcholom v Pieninách a zároveň aj najvyšším vrcholom v ich centrálnej časti. Nachádzajú sa po ľavej strane Dunajca v poľskej časti Pienin, kam vedie aj turistický chodník. Na najvyššom vrchole je turistická rozhľadňa, ktorá ponúka krásny panoramatický výhľad na priľahlé územie Pienin, Prielom Dunajca a tiež aj na územie od Vysokých Tatier až po Gorce, Beskyd Novosondecký a Ľubovniansku vrchovinu.
video
Smerdzonka
Cerveny Klastor
Červený Kláštor

Prečo my?

Prvá cestovná agentúra na Slovensku

zameraná na incomming a pobyty v kúpeľoch a wellness

Garancia najnižšej ceny a skvelé zľavy

nakúpite u nás za rovnakú cenu ako priamo v kúpeľoch a wellness

Najväčšia ponuka kúpeľných pobytov

pobyty všetkých slovenských kúpeľov na jednom mieste

Viac ako 120 000 spokojných klientov

už 18 rokov na trhu a tisíce spokojných zákazníkov

Našli sme pre vás 6 pobytov

Ľubovianske kúpele
- 4x ubytovanie SOREA ĽUBOVŇA**
- 4x polpenzia
- Silvestrovský večer
od  259 / pobyt
- 5x ubytovanie v Dome Zdravia***
- polpenzia
- procedúry
od  325 / pobyt
Červený Kláštor
- 2x ubytovanie v Dome Zdravia***
- polpenzia
- procedúry, masáže
od  277 / pobyt
Červený Kláštor
- 2x ubytovanie v Dome Zdravia***
- polpenzia
- romantická večera
od  278 / pobyt
Ľubovianske kúpele
- 6x ubytovanie SOREA ĽUBOVŇA**
- 6x plná penzia
- kultúrny program
od  314 / pobyt
Červený Kláštor
- 3x ubytovanie v Dome Zdravia***
- polpenzia
- Silvestrovský večer
od  244 / pobyt