dizi indir
swinger porno
 História
Nachádzate sa na: Kúpele > Štós Kúp... > História

Štós Kúpele - História

Obec Štós sa vyvinula zo starej baníckej osady, spomínanej v roku 1407 ako Sleegalia alio nomine Sthoch. Kolonizovali ju baníci z blízkych banských mestečiek Medzev a Gelnica pravdepodobne začiatkom 14. storočia. V stredoveku sa tu ťažili meď a striebro. Doložená je k roku 1341 ako majetok miestnych pánov a slobodných ťažiarov. Časť obce patriaca prepošstvu v Jasove obsadili v roku 1407 Smolníčania. V roku 1427 bola majetkom J. Baglosa a v roku 1449 J. Kistner zo Štítnika predal svoju časť spišským kartuziánom. Výsadným banským mestečkom sa stala obec za čias Františka Rákocziho II. Ťažilo sa tu aj striebro a spracúvali meď a železo. Cech mediarov mal celouhorské výsady a v 18. storočí spracúvali železo 3 hámre. Vtedy mala obec 55 domácností. V roku 1827 tu založili najväčšiu továreň na výrobu nožov v Uhorsku. Jej výrobky vyvážali na Balkán, do Malej Ázie a Turecka. Obec mala 166 domov a 1496 obyvateľov.
    
     V roku 1881 založili Štósku vodoliečebnú spoločnosť, ktorá dala na svahu Smolníckych vrchov, v ihličnatom lese vo výške asi 650 m, postaviť prvú budovu s názvom Vila Komporday. Bola drevená a otvorili ju v roku 1882. Onedlho postavili aj ďalšie domy. Spoločnosti sa podarilo 1. júna 1883 otvoriť prvú sezónu kúpeľov, ale už v roku 1886 sa rozpadla. V roku 1893 prešli kúpele do majetku akciovej spoločnosti.

     V roku 1927 Bratská revírna pokladnica odkúpila kúpeľný ústav na liečbu svojich poistencov a rozhodla sa celé kúpele prebudovať, zmodernizovať a rozšíriť. Vybudovalo sa niekoľko nových kúpeľných budov a rozšírila sa liečba na nové indikácie.

     Po roku 1945 kúpele poštátnili. V prvom rade bolo potrebné vymeniť strechy na budovách, zaviesť kúrenie, modernizovať kuchyne a sociálne zariadenia
    
     V roku 1962 sa kúpele doplnili podľa vzoru fínskych projektov veľkou saunou, v šesťdesiatych rokoch novopostavenou budovou inhalatória a kultúrnym domom.

Po roku 1993 sa kúpele Štós stali opätovne samostatnou akciovou spoločnosťou s názvom Kúpele Štós, a. s.
© Herkules kúpele na Slovensku, Tvorba web stránok - Irisoft, redakčný systém - Clever Leap™ TOPlist