dizi indir
swinger porno
 Procedúry
Nachádzate sa na: Kúpele > Kováčová... > Procedúry

Kováčová Kúpele - Procedúry

BAZÉN, VAŇA
Hypertermálny celkový vodný kúpeľ s účinkom myorelaxačným, spazmolytickým a analgetickým.
Pôsobením chemickej, tepelnej a tlakovej dávky v kúpeli dochádza k ústupu sprievodných reflexných prejavov pri degeneračných chorobách pohybového ústrojenstva, čo vytvára priaznivé podmienky pre rehabilitáciu.
U nás sa aplikuje hypertermálny kúpeľ s teplotou 37-40 °C v trvaní 20 min. Po kúpeli nasleduje zábal za účelom prolongácie termoterapie.

PARAFÍNOVÉ ZÁBALY A OBKLADY
Lokálna termoterapia, využíva sa najmä pre analgetický a reflexný účinok tepla na priečne pruhované svalstvo pri neurogénnych kontraktúrach, kontraktúrách z kĺbovej blokády, ako podklad na regresívne a manipulačné výkony, klasickú a reflexnú masáž, ako aj na pasívnu a aktívnu kinezioterapiu.
Podávajú sa pri progresívnej polyartritide, m. Bechterev, artrózách, spondylózách, stavoch po fraktúrach a pod.
Aplikujú sa obkladmi z rúšok, namočených do parafínu, s teplotou 55-60 °C.

VÍRIVÝ KÚPEĽ
Využíva kombináciu účinku tepla a mechanického účinku víriacej vody. Používajú sa špeciálne vane pre celkový alebo čiastočný kúpeľ, ktorý zvyšuje prekrvenie končatín, lokálny metabolizmus a tiež aktivuje kožné receptory.
Vhodný je po operáciách a úrazoch pohybového systému, spastických a chabých obrnách, svalových atrofiách, periférných parézách.

PODVODNÁ MASÁŽ

Ide o kúpeľ so zdôraznením mechanického účinku.
Prevádza sa v špeciálnej veľkej vani, teplota vody je 35-38 °C, tlak ústia trysky 200-400 kPa, vzdialenosť ústia hadice od povrchu tela je 10-15 cm.
Tlakom vodnej trysky vzniká lokálna anémia, ktorá je po prerušení tlaku vystriedaná hyperémiou, trvajúcou 5-10 min. Postupne sa zvyšuje tlak a zmenšuje vzdialenosť.
Indikácia: stavy po úrazoch svalov a kĺbov, svalové atrofie, stavy po poliomyelitíde, lumboischiadický syndrom, artrózy, m.Bechterev, myalgie.

LIEČEBNÁ TELESNÁ VÝCHOVA

Jej cieľom je obnoviť, upraviť, zlepšiť a zvýšiť možnosti a schopnosti pacienta a dostať ho na primeranú funkčnú úroveň. Liečebná telesná výchova je považovaná za jeden z najvýznamnejších prostriedkov liečebnej rehabilitácie.

Individuálny liečebný telocvik
Sú to cvičenia sily, rýchlosti, vytrvalosti a obratnosti náradím a bez náradia. Osobitnú kapitolu tvorí dychová gymnastika, pomocou ktorej možno dosiahnuť celkovú relaxáciu a je zaraďovaná na začiatok cvičenia. Rehabilitačná pracovníčka cvičí len s jedným pacientom.

Skupinový liečebný telocvik - cvičenie v rehabilitačnom bazéne
Vodné prostredie umožňuje pôsobenie tepla, tlaku, vztlaku, odporu a chemických komponentov, vďaka ktorým sa zlepšuje efekt cvičenia.
Vztlak vody nadľahčuje, odbremení váhonosné kĺby a čiastočne eliminuje účinky gravitácie, tým môže pacient vykonávať bezbolestne niektoré pohyby, ktoré by na suchu pre bolesť a slabosť nedokázal vykonať. Pohyb vo vode vyvoláva kladné emócie.
Cvičebná jednotka sa skladá z 10-minútového rozcvičenia, pri ktorom sa organizmus zahrieva. Tým sa dosiahne relaxácia a zníženie bolestivosti, používa sa izotermálna teplota vody 34-36 °C, dĺžka cvičebnej jednotky je 20-30 min, používajú sa pomôcky na vznášanie - vesta, lopta, plávacie dosky, ktoré zmierňujú prípadný strach. Dôležitou aktivitou vo vode je aj reedukácia chôdze – nácvik správnej chôdze.
Liečebný telocvik absolvujú najmä pacienti a klienti po úrazoch a operáciách.

ELEKTROTERAPIA
Využíva aplikáciu elektrických prúdov alebo impulzu na organizmus za účelom terapie. Elektrický prúd je do organizmu privádzaný elektródami, vodivo pripojenými na kožu. Intenzita aplikovaného prúdu závisí od veľkosti elektród. V kúpeľoch Kováčova elektroterapiu aplikujeme denne.

DIADYNAMIK
Má účinok hyperemizačný, analgetický, protiedémový, tonizačný, relaxačný.
Vhodný je pri liečbe chorôb pohybového ústrojenstva zápalového a negeneratívneho pôvodu, vertebrogénneho syndrómu, poúrazových stavov, reumatickej artritíde.

JONOMODULÁTOR
Účinky sú podobné ako pri diadynamiku, najsilnejšie je pôsobenie analgetické.
Aplikuje sa viac pri chronických ochoreniach, najmä vertebrogénnom syndróme a mimokĺbnom reumatizme.

DIATERMIA
Pri pôsobení v hlbších tkanivách dochádza k prehriatiu, teda k vzniku tepla – preto sa dá diatermia zaradiť aj do časti termoliečby - prehrievaním tkanív dochádza k rozšíreniu ciev so zvýšením prekrvenia a tým zlepšením výživy tkanív, uvoľneniu svalových spasmov.
Teplo, ktoré tu vzniká premenou elektrickej energie, pôsobí sedatívne, analgeticky. Terapeuticky sa využíva pri chronických zápalových a degeneratívných ochoreniach kĺbov, svalovom reumatizme, chronickej forme artritis urica, poúrazových stavoch.

ULTRAZVUK

Je liečebné využitie premeny elektrickej energie na zvuk a teplo.
V terapeutických dávkach pôsobí ultrazvuk ako mikromasáž so súčasným zahriatím, zlepšením výživy tkanív, analgetickým účinkom a relaxáciou.
Vo vyšších dávkach mechanický rozrušuje vápenaté usadeniny.
Vhodný je pri artrózách, vertebrogénnom syndrome, chronických reumatických zápaloch, poúrazových stavoch, periarthritis humeroscapularis.


MAGNETOTERAPIA
Liečebné využívanie magnetov má bohatú históriu. V podstate ide o zdroj impulzného, striedavého eventuálne jednosmerného prúdu, ktorý preteká rôzne veľkou cievkou.
Pulzné magnetické pole má výrazný účinok analgetický, protizápalový, zlepšuje prekrvenie a výživu tkanív.
Výhodou magnetoterapie je možnosť aplikácie cez sadrový obväz, je možné použiť ho pri kovových dlahách a kĺbových náhradách, poúrazových zle sa hojacich jazvách, reumatickej artritíde, m.Bechterev, vertebrogénom syndróme.

BIOLAMPA

Vykonáva biostimuláciu pôsobením polarizačného svetla, ktoré má nízke vyžarovanie energie. Povzbudzuje regeneračné procesy v organizme a posiľňuje imunologický aparát.
Liečba je neinvazívna, nebolestivá.
Biostimulácia pomocou svetla prispieva k zmierneniu bolesti šije, chrbtice, pri úrazoch, chronických poruchách pohybového aparátu, aplikuje sa na pooperačné jazvy, staré keloidné jazvy.

LIEČEBNÁ MASÁŽ
Vyvoláva v tele lokálne a celkové reakcie, lokálny účinok spočíva v odstraňovaní povrchových zrohovatených vrstiev kože a prispieva k normalizácii kožného tonusu. Vplyvom masáže dochádza k zrýchleniu vyprázdňovania povrchových žíl lymfatických ciest.
Niektoré hmaty pozitívne ovplyvňujú kĺbové puzdrá, šľachy, svaly.
Dráždením nervových zakončení a vznik biologický aktívnych amínov v priebehu masáže má aj účinok celkový.

KLASICKÁ MASÁŽ
Je to sústava masážných hmatov s liečebným a preventívnym zameraním.
Vhodná procedúra najmä u reumatických, ortopedických, poúrazových a pooperačných stavov.

REFLEXNÁ MASÁŽ
Zvláštny druh masáže, ktorá sa líši od klasickej masáže technikou hmatov aj miestom aplikácie. Zameriava sa predovšetkým na zmeny, vyskytujúce sa na povrchu tela, vznikajúce pri dráždení, ktoré prichádza zo vzdialenejších postihnutých tkanív alebo orgánov prostredníctvom spoločnej segmentovej inervácie.
Aplikuje sa po operácií chrbtice, m. Bechterev, tzv. krčnej migréne, poúrazových stavoch.

© Herkules kúpele na Slovensku, Tvorba web stránok - Irisoft, redakčný systém - Clever Leap™ TOPlist