Dovolenka na Slovensku - kúpele, wellness a hory
+421 948 720 226

Číž - Liečebný dom Slaná**

Liečebný dom SLANÁ je situovaný v historickej časti kúpeľov, v areáli parku. Vybavenie izieb: TV, chladnička, rýchlovarná kanvica, káblové pripojenie na internet.
Termíny nástupov:
Check in: od 16.00 hod.
Check out: do 10.00 hod.

Prírodné jódové kúpele Číž, ležiace na juhu stredného Slovenska, v okrese Rimavská Sobota, sú skvostom regiónu Gemer. Neveľké kúpele sú jedinečné svojou prírodnou liečivou jódovo-brómovou vodou. Areál, pozostávajúci z komplexu liečebných domov, sa nachádza v udržiavanom parku, ktorý sa priam núka na prechádzky a oddych. Kúpele Číž sú lákadlom pre mnohých návštevnikov zo Slovenka i zahraničia. Kúpele v obci Číž poskytujú prostredie, ideálne na príjemný oddych, a pokojnú atmosféru, ktorá prispieva k telesnej a duševnej relaxácii. Kúpele Číž obľubuje čoraz viac ľudí. V kúpeľoch sa liečia choroby obehového a pohybového ústrojenstva, poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, ako aj choroby z povolania a nervové choroby. Pri deťoch do 18 roku sú to choroby pohybového ústrojenstva a nervové choroby. Individuálny plán liečby zostavuje lekár na základe vstupnej prehliadky a vyšetrenia. Kúpele poskytujú aj hippoterapiu, ako rehabilitačnú metódu. Kúpele Číž ponúkajú široké spektrum liečebných procedúr.

 

Liečebný dom SLANÁ je situovaný v historickej časti kúpeľov, v areáli parku. Táto ubytovacia alternatíva bude vyhovovať hlavne tým kúpeľným hosťom, ktorí preferujú počas svojho pobytu pokojnejšie a ničím nerušené prostredie.

Vybavenie izby:

  • TV
  • chladnička
  • rýchlovarná kanvica
  • káblové pripojenie na internet

Celková kapacita liečebného domu je 22 lôžok. Ubytovanie je poskytované vo viacerých variantách, či už  v jednom dvojlôžkovom apartmáne, šiestich dvojlôžkových alebo ôsmich jednolôžkových izbách. Je si však potrebné uvedomiť, že ubytovaní hostia musia na stravu a procedúry dochádzať do kúpeľného hotela Rimava (cca 250 m), preto je táto ubytovacia alternatíva vhodná najmä pre tých návštevníkov, ktorým počas svojho pobytu nevadí fakt, že nemajú všetky služby pod jednou strechou. To však nijako neuberá na šarme, útlnosti a pohodlnosti ubytovacieho zariadenia. Navyše ako bonus pre hostí sa na prízemí liečebného domu Slaná nachádza stála výstava miestneho drevorezbára a kúpeľná galéria.

Liečebný dom Slaná**

Číž - Liečebný dom Slaná**

Zadaným podmienkam nevyhovujú žiadne produkty

Číž


HISTÓRIA

Prvá písomná zmienka o obci sa našla v Spišskom archíve v r. 1245, pod dnešným názvom je obec spomínaná od r.1274. Kúpele Číž za svoj vznik vďačia náhodnému objavu jódo-brómového prameňa v roku 1862, keď čížsky občan Harnócz Andráš pri kopaní studne na svojom pozemku narazil na slanú vodu. Prví „pacienti“ boli miestni občania. V roku 1865 sa potvrdilo, že prameň slanej vody obsahuje niektoré liečivé prvky, najmä jód a bróm. Prvý prameň jódovej vody dostal meno Themis. V hĺbke 35 m sa našla ďalšia slaná voda s vyšším obsahom jódu a brómu pre liečebné účely – prameň Hygiea, ktorý sa už viac ako 150 rokov využíva na pitnú kúru. Tretí prameň Neptún sa využíval na vaňové kúpele spolu s prameňom Themis. V r.1888 Rimamuránská spoločnosť začala stavať kúpele. Jednotliví účastníci si postavili svoje liečebné domy pre pacientov (Mária, Margita, Kamilla, Horváth, Ilona) spolu s cca 200 lôžkovou kapacitou. V zimných mesiacoch zamestnanci plnili čížsku vodu do tmavých litrových fliaš, ktoré boli exportované do USA. Veľmi dobré boli i mydlá vyrobené s čížskou vodou na liečbu akné a rôznych kožných ochorení. O tom, že čížska liečivá voda patrí medzi ojedinelé svetové unikáty svedčia aj viaceré medzinárodné certifikáty a uznania. Za I. Čs. republiky ( r.1934) Masarykova liga zriadila v Číži ozdravovňu pre deti – liečebný dom Milan. Liečila sa tu i dcéra prezidenta – Alica Masaryková. Liečebný dom Milan slúži aj v súčasnosti pre deti od 3 do 18 rokov. V rokoch 1975-80 bol postavený nový liečebný dom Rimava s vnútorným rehabilitačným bazénom, fyzioterapiou, vaňovými kúpeľmi, ordináciami a jedálňou. Od roku 1996 sú kúpele pod správou akciovej spoločnosti. Kúpele prešli kompletnou rekonštrukciou, ktorá sa týkala všetkých ubytovacích kapacít a kúpeľného parku. Vpriestore medzi hotelom Rimava a liečebným domom Milan bol postavený vodný svet – vonkajší bazénový komplex.

 

HIPOTERAPIA

Hipoterapia je rehabilitačná metóda, pri ktorej sa využíva pôsobenie koňa a jeho kroku s cieľom liečiť. Jemné konské pohyby sú zdrojom rytmických impulzov, ktoré sa prenášajú z koňa na človeka, čím navodzujú kĺbovú mobilizáciu, dochádza k uvoľneniu svalového napätia, odbúravajú sa patologické pohybové stereotypy, dochádza k mimovoľnému zapojeniu reflexov pre rovnováhu, podporuje sa vzpriamené držanie trupu a hlavy. Dochádza k zlepšeniu koordinácie pohybov, rovnováhy, pohybovej symetrie, stimulácii dýchacieho svalstva a k ovplyvneniu duševných procesov a povzbudeniu psycho-emotívnej sústavy. Indikačná šírka hipoterapie je rozsiahla. V našich kúpeľoch sú jej doménou neurologické a ortopedické ochorenia. Hipoterapia je veľmi vhodnou rehabilitačnou metódou najmä pre deti s poruchami koordinácie (detské mozgové obrny), s nervovo-svalovými ochoreniami, pri ktorých sú svaly oslabené alebo veľmi stiahnuté. U dospelých sa v kúpeľoch účinne využíva hipoterapia pri liečbe sklerózy multiplex.

 

VOĽNÝ ČAS

Saunový vitálny svet - vo vitálnom svete môžete vyskúšať: masážny bazén Whirpool, fínsku saunu, vonnú saunu, soľnú saunu, zázračnú sprchu, šliapací kúpeľ a relaxačnú miestnosť.
Bowling s automatickou dvojdráhou je umiestnený v kúpeľnom parku pri prameni HYGIEA. Odreagovať sa môžete aj pri biliarde a stolnom futbale, ktoré sú spojené chodbou s miestnosťou bowlingu.
Telocvičňa - telocvičňa slúži na rôzne športové aktivity a súťaže. K dispozícii sú stolnotenisové stoly, fitlopty, bicykle na spinning, stroje na posilňovanie.
Vodný svet - brány tohto komplexu sa otvárajú v júni a prevádzkujú počas mesiacov jún – september. V letných horúčavách môžete relaxovať v plaveckom bazéne, neplaveckom bazéne, relaxačnom masážnom bazéne s vodnými tryskami a teplou vodou od 33 °C do 37 °C, v malom bazéne s vodnými atrakciami a trojdráhovej šmýkačke.
Hipoareál v Číži - hipoareál sa nachádza v obci Číž. Hala a stajňa s 9 koníkmi je vzdialená cca 500 m  kúpeľného hotela Rimava smerom k rybníku.
 

VÝLETY V OKOLÍ

 

Gotická cesta - prvá turistická poznávacia cestoa na Slovensku. Predstavuje najzaujímavejšie a najvzácnejšie skvosty Spiša a Gemera. K týmto skvostom patria hradné komplexy Spišský hrad, Hrad Krásna Hôrka, Muránsky hrad, zachované historické jadrá miest, múzeá a katedrály, ale aj dedinské kostoly so vzácnymi stredovekými freskami, meštianske a remeselnícke domy či romantické kamenné mosty. Z prírodných skvostov sú to predovšetkým Národné parky Slovenský raj, Muránska planina a Pieniny, ako aj Chránená krajinná oblasť Slovenský kras v Gemeri, ktorej jaskyne boli zaradené do zoznamu dedičstva UNESCO.

Haličský kaštieľ - pochádzajúci z roku 1612 je dominantou obce Halič. Je situovaný na osamelom zalesnenom kopci. Z okien zámku možno vidieť 15 okolitých dedín a pri dobrej viditeľnosti i niektoré končiare Vysokých Tatier.

Kaštieľ Betliar - dvojposchodový reprezentačný kaštieľ patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Postavený bol okolo roku 1710 pre grófov Andrássyovcov z Krásnej Hôrky. Interiéry kaštieľa sú zariadené pôvodným zariadením s bohatými zbierkami nábytku, porcelánu, obrazov a poľovníckych trofejí. Okolie kaštieľa zaberá rozsiahly prírodný park so vzácnymi drevinami, sochami a fontánami.

Hrad Fiľakovo - výraznou dominantou mesta Fiľakovo na slovensko-maďarskom pomedzí je zrúcanina Fiľakovského hradu, ktorý prežil aj tatárske vpády v 13. storočí. V bašte je zriadená expozície histórie hradu z mesta. V hornom hrade možno nájsť zvyšky paláca, strážnu vežu a polkruhovú delovú baštu (tzv. hodinovú). Z hradu sa ponúka nádherý výhľad na mesto a jeho okolie. Turisti môžu využiť náučný chodník, ktorý okrem histórie hradu približuje geologickú minulosť hradného vrchu.

Jaskyňa Domica - nachádza sa na území Slovenského krasu v blízkosti štátnych hraníc s maďarskou republikou. Dĺžka jaskyne je 5080 m a tvorí jednotný genetický celok s jaskyňou Baradla v Maďarskej republike. Z bohatej sintrovej výplne sú typické štíty a bubny, kaskádové jazierka, cibuľovité stalaktity a pagodovité stalagmity. V súčasnosti prevádzkované sprístupnené časti merajú 1315 m, z toho plavba 140 m.

Ochtinská aragonitová jaskyňa - nachádza sa v Ochtinskom kryptokrase v Revúckej vrchovine, okres Rožňava. Je unikátnym prírodným javom podzemného krasu, ktorý púta pozornosť bohatosťou a rôznorodosťou aragonitovej výplne i svojráznou genézou podzemných priestorov. Jaskyňa sa náhodne objavila v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne. Pre verejnosť je od roku 1972 sprístupnených 230 m.

Gombasecká jaskyňa - na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase, v kaňone Slanej medzi Rožňavou a Plešivcom leží Gombasecká jaskyňa. Dĺžka výverovej jaskyne je 1525 m. Vyniká unikátnymi tenkými sintrovými brčkami, ktoré dosahujú dĺžku až 3 m. Vyskytujú sa aj iné formy stalaktitov, stalagmity, rôzne sintrové náteky a kôry. Jaskyňu objavili v roku 1951 a sprístupnená je od roku 1955 v dĺžke 285 m. V roku 1968 sa ako prvá jaskyňa na Slovensku začala využívať na speleoterapiu.

video
Číž - kúpele
Číž - Liečebný dom Slaná**